GroenLinks is tegen de invoering van de wietpas. Wij verwachten dat de illegale handel hierdoor zal toenemen. Onze zorg daarbij is dat de kwaliteit van de op straat aangeboden drugs niet is te controleren. De kans dat het gebruik van harddrugs zal toenemen is niet ondenkbaar, omdat de straathandelaar in veel gevallen zowel soft- als harddrugs aanbiedt. Naar de mening van GroenLinks gaan we hierdoor minstens 30 jaar terug in de tijd.
Volgens GroenLinks is de enige oplossing die kan bijdragen aan het tegengaan van overlast van illegale handel en gebruikers, en het voorkomen van misbruik van drugs, het legaliseren van softdrugs. Goede en eerlijke voorlichting over de effecten van het gebruik van drugs is noodzakelijk. GroenLinks vindt het niet terecht dat gebruikers zich moeten registreren. Dit raakt aan de privacy van mensen en het is niet te controleren wat er met de gegevens gebeurd.
De invoering van de wietpas in Dordrecht per 1 juli jl. houdt velen bezig. De berichtgeving in AD de Dordtenaar van afgelopen weken heeft de discussie over het toenemen van de straathandel doen oplaaien. Ook het feit dat gebruikers niet bereid zijn zich te laten registreren houdt de gemoederen bezig.
De fractie van GroenLinks heeft recent alle coffeeshouders schriftelijk gevraagd of de fractie van GroenLinks samen met de andere fracties langs mag komen om van hen te horen welke effecten de invoering voor de wietpas heeft voor hun bedrijf. Een ander doel van dit bezoek is dat (leden van) de fracties goed zijn geinformeerd over het doen en laten van coffeeshops, wat wordt er verkocht en welke werking heeft deze drug. GroenLinks denkt dat er over verantwoord gebruik nog te weinig bekend is. Niet iedere softdruggebruiker raakt verslaafd en/of raakt aan de harddrugs. De meeste gebruikers nemen een joint zoals jij en ik een glas wijn of een borrel nemen.
De ervaring van coffeeshophouders in steden waar de wietpas al eerder is ingevoerd zijn niet hoopgevend. Bevestigd wordt dat in de meeste plaatsen de straathandel is toegenomen en daarmee ook de overlast voor omwonenden. De eerste ervaringen in Dordrecht tonen een vergelijkbaar beeld.
Jehanne Hulsman, advocaat en woonachtig in Dordrecht, maakte een statement door zich te laten registreren bij een coffeeshop. Nadrukkelijk gaf zij aan zelf niet te gebruiken!
GroenLinks zal de ontwikkelingen in de komende maanden met grote belangstelling volgen.